Sağlık

Sağlık hizmetlerine ulaşım en temel insan haklarından biridir. Buna rağmen, dünyanın pek çok coğrafyasında sağlık sistemi çeşitli imkansızlıklarla mücadele ediyor ve sağlık çalışanı sayısı yetersizdir. Afrika Kıtası, Yemen, Gazze Şeridi’nde insanlar temel sağlık hizmetlerine ulaşamamaktadır. Afrika Kıtası’nda sağlık hizmetlerinin yürütüldüğü merkezlerin kırsaldaki yerleşim yerlerinden kilometrelerce uzaklıkta olmasından dolayı, ihtiyaç sahibi insanlar sağlık hizmetlerine erişememekte; küçük bir operasyonla ya da ilaç tedavisi ile çözülebilecek bir sorun ölümlere varan sonuçlara neden olabilmektedir. Göz hastalıkları özellikle ihtiyaç sahibi bölgelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak insanların yaşam kalitesini etkilemektedir. Dünyada 94 milyonu katarakt hastası olmak üzere görme bozukluğu çeken en az 2 milyar 200 milyon insan bulunmaktadır. Önlenebilir veya tedavi edilebilir görme bozukluklarının, maddi ve teknik yetersizlikler sebebiyle uygun yöntemlerle tedavi edilememesi her yıl binlerce kişinin görme yetisini tamamen kaybetmesine yol açabilmektedir.

Gazze Şeridi’nde 7 Mayıs tarihinde Kudüs’te başlayan saldırılar Gazze’de de yoğun bir şekilde devam etmiş ve şehre büyük zarar vermiştir. Bu çatışmalarda Sağlık Bakanlığı binası hasar görmüştür. Yapılan saldırılarda şimdiye kadar 65’i çocuk olmak üzere 230 Filistinli hayatını kaybetmiş, 1700’den fazla kişi yaralanmıştır. Kudüs’te de Gazze’de de yeterli ilaç ve tıbbi yardım malzemesinin olmaması, yaralılara müdahale için ambulans sayısının sınırlı olması ve takviye maksatlı bölgeye intikal ettirilen ambulansların İsrail güçleri tarafından engellenmesi vb. nedenlerle yaralılara müdahale sırasında pek çok zorluk yaşanmaktadır.

Her gün 800’den fazla kadın hamilelikte, doğum sırasında veya sonrasında oluşan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sadece 2018 yılında ise 2 milyon 500 bin yeni doğan ve 5 yaş altı 5 milyon 300 bin çocuk yaşamını yitirmiştir. Bu sayıya göre, her gün 5 yaş altı 15 bin çocuğun ölümü söz konusudur. Yeni doğan ölümleri, 5 yaş altı ölümlerinin %47’sini oluşturmaktadır.

Bu ölümlerin en önemli sebepleri arasında annelerde doğum öncesi, doğum sırası ve sonrasında yaşanan komplikasyonlar, enfeksiyon, yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, sağlıksız kürtaj; çocuklarda ise erken doğum, doğum sırasında ve sonrasındaki komplikasyonlar, enfeksiyon, akciğer iltihabı, yetersiz beslenme sayılabilir. Oysa gelişmiş ülkelerin sahip olduğu teknoloji ve imkânlar ile gerekli müdahaleler ve uygulamalar yapılabilse, bu sebepler ve ölümler önlenebilmektedir.

Bugün dünyada 2 milyar 200 milyon insan güvenilir temiz su kaynaklarına erişememekte; her 10 insandan 3’ünün evinde ise temiz su bulunmamaktadır. Bu yüzden her yıl, kirli su kullanımına bağlı sebeplerle 485 bin kişi hayatını kaybetmekte ve bu ölümlerin 297 bini 5 yaş altı çocuklardan oluşmaktadır.

Gönül coğrafyalarımızdaki tüm mazlum kardeşlerimize el uzatmak hem insani hem dini bir sorumluluk olarak karşımızda durmaktadır. Desteklerimizle bir kişinin daha sağlığına kavuşmasını ve hakkı olan sağlıklı hayatı yaşamasını sağlayabiliriz.