Yemen’de İnsani Kriz

Yemen’de İnsani Kriz

  • Client: BuildingX
  • Status: In Progress
  • Location: Mountain View CA 94043
  • Building Area: Approx: 330,000 m2

Yemen’de insanlar yokluk ve yoksulluğun yanı sıra altı yıldır yaşanan savaş sebebiyle çok zor zamanlardan geçiyor.

Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Yemen’de, iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

BM’ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de, nüfusun yüzde 80’i insani yardım barınma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

Yıllardır süren savaş ülke genelinde her beş kişiden dördünün acil insani yardıma ihtiyaç duymasına ilaç ve gıda gibi temel ihtiyaç maddeleri konusunda ciddi sorunlar yaşanmasına, milyonlarca insanın açlıkla veya yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya kalmasına yol açmıştır.

Yemen’de savaşın en ağır bedelini yine çocuklar ödemeye devam ediyor. Yemen’de savaş sebebiyle 2 milyondan fazla çocuk okula gidememekte yeterli beslenememekte, ayrıca ülke genelinde her beş okuldan biri ya kapanmış ya da yıkılmış durumdadır.

Çatışmalardan korunmak için yerleşim yerlerinden kaçan mültecilere ev sahipliği yapan Marib bölgesindeki nüfus, sığınmacılarla birlikte 2,5 milyona ulaşmış durumda.

Sadece Eylül-Ekim aylarında 100 bine yaklaşan bir nüfus yerleşim yerlerini terk ederek Ma’rib bölgesine sığındı. Bu mültecilerin barınma ve temel ihtiyaç maddelerine ulaşma imkânı neredeyse yok derecesinde. Yerel insani yardım kuruluşları bir an önce bu sivillere yönelik harekete geçilmesi çağrısı yapıyorlar.