Gazze’de Genel İnsani Durum

Gazze’de Genel İnsani Durum

15 yıldır kara, deniz ve hava ablukası altında bulunan Gazze, son dört büyük saldırı ile havadan ve karadan ağır bombardımana uğraması sonucu, şehrin altyapısı yıkıma uğramıştır.

Sosyo-Ekonomi

Gazze’nin sosyal ve ekonomik kurumlarının işleyebilmesi için gerekli olan özellikle yakıt, ilaç ve temel gıda malzemesi gibi birçok ürünün abluka nedeniyle bölgeye alınmaması sonucu Gazze’deki insani kriz her geçen gün derinleşmektedir.

Ekonomik ve sosyal krizlerin başlıca sebeplerinden biri olan elektrik yokluğu, Gazze’de son yıllarda görülen en temel sorunlardan biridir. Yıllardır devam eden ve günde 20 saate kadar varan elektrik kesintileri, Gazze’de hayatı doğrudan ve dolaylı olarak oldukça zorlaştıran belki de en önemli krizdir.

Sanayi – Eğitim – Sağlık

Sanayi, eğitim ve sağlık sektörleri başta olmak üzere Gazze’deki temel sosyal hizmetler, elektrik kesintileri sebebiyle durma noktasına gelmiştir. İş imkanlarının olmaması nedeniyle eğitim düzeyinin oldukça yüksek olduğu Gazze’de üniversite mezunu gençlerin büyük çoğunluğu iş imkânı bulamamaktadır.

Gazze’deki diğer 12 devlet hastanesi tarafından sağlanan hizmet malzeme ve tıbbi cihaz temin edilememesi nedeniyle durma noktasındadır. Gazze’de yaşayan kronik hastalar ne tedavi edilebilmekte ne de sınır kapısı engelini aşıp yurt dışına çıkabilmektedir.

Temel İhtiyaç

Gazze Şeridi içerisinde su sıkıntısı alt yapının vurulması nedeniyle had safhaya ulaşmıştır. Enerji yetersizliğinden ötürü arıtılamayan atık suyun temiz suya karışması ve mevcut suyu içilemez hale getirmiştir. Nitekim bölge halkının %95’i temiz ve tüketilebilir su erişiminde zorluklar yaşamaktadır.

Gazze’li çocuklar kansızlık ve yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları yaşamaktadır. Gazze’de yardıma muhtaç durumdaki 22.000’i aşkın yetim çocuk büyük mağduriyetler yaşamaktadır.

         

Yeniden İnşa

Saldırılar sebebiyle yıkılan evlerin büyük çoğunluğu hâlâ yenilenememiştir. Evlerin yenilenmesi için ihtiyaç duyulan inşaat malzemeleri abluka nedeniyle içeriye girmemekte veya büyük maliyetler doğurmaktadır.

Türkiye halkının Gazze’de yaşanan insani krizin hafifletilmesi için Gazze’yi yalnız bırakmaması oldukça önemlidir.